Сабактардын түрлөрү жана түрлөрү. Классификация жана милдеттер

Мазмуну:

Сабактардын түрлөрү жана түрлөрү. Классификация жана милдеттер
Сабактардын түрлөрү жана түрлөрү. Классификация жана милдеттер
Anonim

Мугалим сабактардын түрлөрүн окуу дисциплинанын мазмунуна, колдонулган методикалык техникага жана билим берүү технологияларына, класстык жамааттын өзгөчөлүгүнө жараша тандайт. Иштин түрү боюнча айырмаланган машыгуу сессияларын классификациялоонун бир нече варианттары бар.

сабактардын түрлөрү
сабактардын түрлөрү

Классификация

Мектептеги сабактардын түрлөрү айрым өзгөчөлүктөр менен аныкталат. Авторлор бөлүмчө үчүн тандашат:

  • кантип жана мазмуну;
  • тарбия иштерин уюштуруунун варианты;
  • окутуунун ыкмалары;
  • дидактикалык максат.

Сабактын максаты боюнча бирдик

Максат коюу ар бир сеанс үчүн милдеттүү болуп саналат. Максаты боюнча мектепте сабактын төмөнкү түрлөрү бөлүнөт:

  • жаңы материалды үйрөнүү;
  • билимди тереңдетүү;
  • машыгуу көндүмдөрү жана жөндөмдөрү;
  • материалдын корутундусу;
  • ЗУН башкаруу;
  • окуучулардын үйрөнүлгөн материалды өздөштүрүү деңгээлине талдоо.

Каралып жаткан материалдын мазмунунун мүнөзүнө, мектеп окуучуларынын билим деңгээлине жараша класстардын белгилүү градациясы да болот.

Тандоосабактардын төмөнкү түрлөрү:

  • жаңы материалды үйрөнүү (1 түрү);
  • көндүмдөрдү, жөндөмдөрдү, билимдерди өркүндөтүү (2-тип);
  • системалаштыруу (3-түр);
  • айкалышкан (4-түр);
  • билимдерди жана көндүмдөрдү көзөмөлдөө (5-тип);
  • чеберчиликти тууралоо.
fgos боюнча сабактардын түрлөрү
fgos боюнча сабактардын түрлөрү

Окутуу ыкмаларын ишке ашыруу жолдору боюнча бөлүү

М. И. Махмутов окуучулар менен мугалимдердин иш-аракетинин мүнөзүнө жараша сабактын түрлөрүн аныктайт:

  • жаңы билимдерди үйрөнүү;
  • калыптандыруу көндүмдөрү;
  • үйрөнгөн материалды системалаштыруу жана жалпылоо;
  • көндүмдөрдү, билимдерди көзөмөлдөө жана оңдоо;
  • практикалык иш;
  • бириккен (аралаш) класстар.

Алардын ичинен акыркы түрү эң көп колдонулганы. Педагогикалык процессти уюштурууга катышкан практиктер жана теоретиктер бул бардык окуу сабактарынын жарымынан көбүн түзгөн айкалышкан сабактардын үлүшү экенин белгилешет.

Сабактардын бул түрлөрү өз структурасында окутуунун негизги элементтерин бириктирет:

  • окуу процессин уюштуруу;
  • мектеп окуучуларынын билимдерин текшерүү жана кайталоо;
  • жаңы окуу материалын үйрөнүү;
  • көндүмдөрдү жана жөндөмдөрдү калыптандыруу;
  • алынган билимдерди консолидациялоо;
  • үй тапшырмасын түшүндүрүү;
  • жыйынтыктоо;
  • окуучунун ийгилигине баа берүү;
  • көндүмдөрдү оңдоо.

ГЭФ сабактарынын бул түрлөрү бир нече негизги максаттарга жетүү үчүн багытталган. Бир этаптан экинчи баскычка жылмакай өтүү менен,сабактын структурасынын мобилдүүлүгүн жана ийкемдүүлүгүн, көптөгөн тарбиялык жана тарбиялык милдеттерди чечүүнү камсыз кылат.

Айкалыштырылган сабактын кемчиликтеринин ичинен жаңы материалды өздөштүрүү үчүн аз убакытты (15-20 мүнөт), ошондой эле окуп жаткан предметке когнитивдик кызыгууну өнүктүрүүгө багытталган практикалык иш-аракеттерди мажбурлап кыскартууну белгилейбиз..

Тажрыйбалуу мугалим GEF сабактарынын бул түрлөрүн кантип колдонууну билет, бардык кемчиликтерди азайтат.

Жаңы билимдерди алуу сабагы

Мындай класстарда убакыттын көбү жаш муундарга белгилүү бир көндүмдөрдү, көндүмдөрдү, билимдерди өткөрүп берүүгө жана өздөштүрүүсүнө арналат. Мында сабактагы иштин негизги түрлөрү тигил же бул материал, кубулуш, процесс жөнүндө түшүнүктөрдү калыптандырууга байланыштуу болот.

Мындай класстарды мектеп окуучуларына чоң көлөмдөгү окуу материалдарын берүү, же аларга айрым технологиялык процесстерди көрсөтүү үчүн колдонушат.

Сабактагы иштин төмөнкү түрлөрү ылайыктуу: мугалимдин түшүндүрмөсү, лекция, эвристикалык баарлашуу, эксперименттерди жана эксперименттерди коюу жана өткөрүү, өз алдынча иш.

Мындай сабакта активдүүлүктү активдештирүүнүн ар кандай ыкмалары ылайыктуу:

  • проблемалык суроолордун жардамы менен берилген материалды кароо;
  • лекциянын мазмунуна жаркын фактыларды, мисалдарды, далилдерди киргизүү;
  • теорияны, фактыларды колдонуу менен каралып жаткан материалды талкуулоого мектеп окуучуларын тартуу;
  • көрүнүүнү жана ТКОну колдонуу.

Ушундай формаларсабактар көңүл бурууну жана психикалык активдүүлүктү активдештирүү, окуучулардын алган көндүмдөрүн системалаштыруу кирет.

ачык сабактардын түрлөрү
ачык сабактардын түрлөрү

Сабактын структурасы

Орус тили сабактарынын мындай түрлөрү белгилүү бир ырааттуулукка ээ:

  • уюштуруу учуру, окуучуларды жаңы материалды үйрөнүүгө даярдоо, мурда алынган билимдерди жаңылоо;
  • сабактын максатын жана милдеттерин белгилөө;
  • жаңы материалды түшүндүрүү, мектеп окуучуларын өз алдынча иш-аракеттерге активдүү тартуу: китеп, компьютер, маалымдама материалдар, аппараттар менен;
  • жаңы билимдерди бекемдөө үчүн практикалык иштерди жүргүзүү;
  • үй тапшырмасын талдоо;
  • сабактын жыйынтыгы, класстын аткарылышын баалоо.
окутуунун формалары
окутуунун формалары

ZUN коопсуздугу

Орус тили сабагынын мындай түрлөрү билимдерди жалпылоо жана системалаштыруу, аларды толук түшүнүү жана өздөштүрүү үчүн зарыл. Алардын негизги милдети практикалык жана тарбиялык иштердин жүрүшүндө көндүмдөрдү жана көндүмдөрдү өнүктүрүү жана калыптандыруу, ошондой эле аларды оңдоо болуп саналат.

Сабак пландарынын түрлөрү төмөнкүдөй структурага ээ:

  • уюшкан старт;
  • максаттарды жана милдеттерди коюу;
  • өтүлгөн материалга ылайык ар кандай типтеги жана татаалдык даражасындагы көнүгүүлөр, лабораториялык жана практикалык иштер, мугалимдин көзөмөлүндө мектеп окуучуларын өз алдынча ишке тартуу;
  • жыйынтыктоо, жетишилген натыйжаларды көрсөтүү, аларды жамааттык талкуулоо, айрымдарын тактоокөз ирмем, студенттик белгилер;
  • негизги жоболорду, корутундуларды, гипотезаларды, идеяларды жалпылоо, илимде теманын өнүгүү тенденцияларын аныктоо, анын предметтик курстун башка бөлүмдөрү менен байланышын түзүү;
  • үй тапшырмасын түшүндүрүү;
  • мектеп окуучуларынын активдүүлүгүн жана билимин оңдоо.

Коррекциялык мектептеги сабактардын мындай түрлөрү мугалимден жаңы материалды түшүндүрүүнү талап кылбайт. Балдар өз алдынча иштерди, эксперименталдык эксперименттерди аткарууда каралып жаткан темага тиешелүү бардык маалыматты издешет.

Окуучу материалдын кайталанышын өзүнчө этапка бөлүүгө болбойт, мугалим аны логикалык жактан негизги мазмунга туура келтирип, окуучуларга ар кандай көнүгүүлөрдү сунуштайт.

Мисалы, математика боюнча мындай сабактарды тилкелердин ортосундагы мелдеш катары өткөрсө болот. Мугалим ар бир топко белгилүү бир тапшырмаларды аткарууну сунуштайт, андан соң аткарылган иштин жыйынтыгы чыгарылат, иш-аракеттин жыйынтыгы талданат.

Сабакка даярданууда мугалим материалды, түрлөрүн, формаларын тандап алат, өз алдынча иштөөнүн узактыгын ойлонот.

Сабактын дидактикалык максаттарына жетүү үчүн баалоо жана контролдоо функциясын уюштуруу менен байланыш колдонулат.

Түрлөрдүн жана тапшырмалардын ар түрдүүлүгү көйгөйлүү кырдаалдарга жана оозеки жана жазуу жүзүндөгү көнүгүүлөр менен «ыңгайсыз» суроолорго негизделген фронталдык жана жеке сурамжылоонун максималдуу айкалышын камтыйт.

Ачык сабактардын ар кандай түрлөрү сунушталат:

  • кыска эссе, диктант, диаграмма жазуу ишин колдонуу,диаграммалар, диаграммалар;
  • айрым приборлордун, механизмдердин, приборлордун иштөө принциби менен таанышуу.
ишмердүүлүктүн ар кандай формалары
ишмердүүлүктүн ар кандай формалары

Сабактарды системалаштыруу жана изилденген материалды жалпылоо

Мугалим мындай класстарга койгон негизги дидактикалык милдеттердин ичинен төмөнкүлөрдү белгилейбиз:

  • окутуучу окуу дисциплинанын борбордук бөлүмдөрү жана темалары боюнча мектеп окуучуларынын теориялык билимдеринин системасын калыптандыруу;
  • мурунку сабактарда талданган негизги сүйлөмдөрдү бөлүп көрсөтүү, каралып жаткан окуялар менен фактылардын өз ара байланышын эске алуу, түшүнүктөрдү калыптандыруу, билимди системалаштыруу;
  • караган бөлүмдөр, темалар боюнча шык-жөндөмдөрдү, билимдерди, көндүмдөрдү текшерүү жана эсепке алуу, чейрек, жарым жыл, бир жылда өтүлгөн бардык материалдар.

Мисалы, технология сабактарынын бул түрлөрү төмөнкү түзүмгө ээ болушу мүмкүн:

  • уюшкан баштоо, максаттарды жана милдеттерди коюу;
  • үйрөнгөн материалды оозеки, фронталдык, сурамжылоо, интервью, талкуулоонун жардамы менен кайталоо;
  • билимдин толуктугун толук талдоо менен жыйынтыктарды чыгаруу, өз алдынча иш-аракеттин жолдорун тандоо, жаңы билим берүү мазмуну менен иштөө үчүн көрсөтмөлөрдү аныктоо.

Мындай сабактар мектеп окуучуларынын окуу материалын системалуу түрдө кайталоо зарылдыгын түзөт. Алар негизги теориялык жоболорду гана белгилебестен, ар түрдүү темалар боюнча билимдерди жалпылашат, дисциплиналар аралык байланыштарды түзүшөт.

Студенттер алынган көндүмдөрдү жаңы жагдайларда жана шарттарда колдонууга үйрөнүшөт. Керек болсо мугалим жалпы окуйтлекцияларды окуйт, кошумча консультацияларды еткерет, таркатма материалдарды жана визуалдык материалдарды тузет.

Проблемалуу талкуулар, семинарлар, бизнес оюндары түрүндөгү жемиштүү сабактар студенттерге практикалык жана теориялык мүнөздөгү маселелерди чечүүгө мүмкүндүк берет.

Мындай сабактар өсүп келе жаткан муундун жөндөмдүүлүгүн, интеллектин, ой жүгүртүүсүн өнүктүрүүгө эффективдүү таасир этиши үчүн сабакта көрсөтмө материалдарды психологиялык жактан негизделген мейкиндикте жайгаштырууну колдонуу зарыл.

Көндүмдөрдү, көндүмдөрдү, билимдерди оңдоо жана контролдоо сабактары

Мындай класстар мектеп окуучуларынын окуу деңгээлин аныктоо, алган билиминин сапатын баалоо үчүн зарыл. Мындай сабакты кантип жазууга болот? Окуунун түрлөрү: жекече, фронталдык адабият мугалимине ар бир баланы көзөмөлдөөгө, алардын сабакка катышуусун талдоого жардам берет.

Мындай сабактар адеп-ахлактык, руханий, дүйнө таанымдык баалуулуктарды, жашоо образын, дүйнөгө көз караштарды, чыгармачылык ишмердүүлүктүн түрлөрүн аныктоого эң сонун мүмкүнчүлүк. Алар мугалимге мектеп окуучуларынын өз алдынча чыгармачылыкка даярдыгын аныктоого, окуу-тарбия иштерине болгон мамилесин баалоого жардам берет.

Сабактын корутундусун кантип жазуу керек? Окуунун түрлөрү, көнүгүүлөрдүн варианттары, өз алдынча иштөөгө тапшырмалар - мунун бардыгы мектеп окуучуларынын жеке өзгөчөлүктөрүн эске алуу менен мугалим тарабынан тандалат.

Мугалим 1-классты алган учурда формаларды жана методдорду тандоо өзгөчө мааниге ээ. Башталгыч мектепте сабактардын түрлөрү жаңы федералдык билим берүү стандарттары менен аныкталат. Алар баа коюуну камтыбайт,ошондуктан, билимди оңдоо жана контролдоо боюнча сабактарды өткөрүүдө мугалим стимул системасын колдонуусу керек.

Мына ушундай сабактардын жүрүшүндө окууга болгон мамиленин системасы, окуу-тарбия ишинин ар түрдүү аспектилери ачылып, окуу материалынын мазмунуна түзөтүүлөрдү киргизип, окуучуга багытталган мамилени колдонууга шарт түзөт.

Бул сабактын түзүлүшү:

  • сабактын башталышы, ишке психологиялык көнүү, активдүүлүккө даярдануу;
  • максаттарды жана милдеттерди коюу, сабактын концепциясын ачуу, мектеп окуучулары үчүн иш-аракеттердин спектрин аныктоо, контролдун ролун жаңылоо;
  • негизги бөлүгү өз алдынча иштөө боюнча көрсөтмөлөрдү, кыскача комментарийлерди, иш-аракеттин интеллектуалдык жана эмоционалдык фонун сактоону камтыйт;
  • акыркы этапта иштин жыйынтыгы чыгарылат, типтүү каталар жана алардын себептери каралат, рационалдуу чечимдер тандалат, начар прогресске жол берилбейт.

Мисалы, түзгөндөн кийин сүйлөмдөрдүн негизги түрлөрүн талдай аласыз. Мугалим эң мыкты чыгармаларды карап чыгуу, алардын негизги артыкчылыктарын түшүндүрүү боюнча сабак кура алат.

Мисал аракет

Биз окуучулар менен мугалимдердин ортосундагы табигый илимдерге байланыштуу оюндун вариантын сунуштайбыз.

Бул оюндун негизги максаттары:

  • мектеп окуучуларында табигый цикл предметтерине когнитивдик кызыгууну калыптандыруу,
  • мугалимдер менен баарлашуу аркылуу окуучуларга өзүн-өзү өнүктүрүүгө жардам берүү,
  • балдар менен мугалимдердин ортосундагы кызматташтыкты жана сый-урматты түзүү.

Оюн сценарий боюнча ойнолоткласстагы окуучулардын коллективи менен муга-лимдер коллективинин ортосунда «Жузден бирге» телевидение оюну. Оюндун башталышына эки жума калганда оюнга катышпай турган мектеп окуучулары жана мугалимдери арасында сурамжылоо сунушталат.

Респонденттерге он түрдүү суроо берилет:

  1. Табигат кандай?
  2. Адамдарга белоктор эмне үчүн керек?
  3. Тоолор деген эмне?
  4. Адам кимден келген?
  5. Химия эмнени окуйт?
  6. Экологдор эмнеси менен мүнөздөлөт?
  7. Шаарыбыздын жайгашкан жерин кантип тапса болот?
  8. Студенттер химия сабагында эмне кылышат?
  9. География мугалими сабакка эмне алып келет?
  10. Сиз кандай жаратылыш илимин билесиз?

Алынган анкеталарды талдоодон кийин респонденттердин санын көрсөтүү менен эң көп кайталанган беш жооп тандалат. Иштелип чыккан маалыматтар атайын таблодо (кагаз баракта, тактада) жазылып, оюн башталганга чейин жашыруун сакталат. Окуучулардан жана мугалимдерден турган командалар капитанды тандап, команданын атын, девизин ойлоп таап, эмблеманы тандашат. Ар бир команда оюнчуларга идея берет (өз командасынын ар бир мүчөсү жөнүндө). Калыстар тобуна параллелдүү он биринчи класстын жогорку класстарынын окуучулары жана башка профилдеги мугалимдер, мисалы, филологдор кирет. Параллелдүү класстардын окуучуларына тапшырма берилет: бирөөлөрү он биринчи класстын окуучусунун жамааттык образын, башкалары мектеп мугалиминин жамааттык образын ойлоп табышы керек. Студенттердин жардамы менен оюн үчүн эки электр чынжырчасы чогултулат, алар катар менен байланышкан элементтерден турат: ачкыч, коңгуроо, ток булагы (же эки коңгуроо колдонулат).

Оюндун алып баруучусуоюнду баштайт, өз ара саламдашуу үчүн сөздү командаларга берет. Жигиттер келгендерге өздөрүнүн эмблемасын, атын, ураанын тартуулашат. Капитан бардыгына өз командасынын мүчөлөрүн тааныштырат, андан кийин балдар ал жөнүндө сүйлөшөт.

"Жылытуу"

Алып баруучу белгилүү бир суроо берет, андан кийин капитаны электр чынжырын эң тез жапкан (же коңгуроо кагылган) команда менен оюн уланат. Андан кийин капитандар өз командаларына кайтып келишет. Оюнчулар кезек менен суроого жооп беришет. Эгерде жооп экспромтук таблодо болсо, анда жардамчылар аны ачышат жана команда упайларды алат. Эгерде оюнчулар үч туура эмес жооп берүүгө жол берсе, анда жооп берүү укугу башка командага өтөт. Эгерде атаандаштар туура жооп беришсе, алар жылынууну жеңип, упай алышат. Калыстар тобу биринчи жыйынтыктарды чыгарып, упайларды тактап жатканда, алып баруучу жаратылышты коргоо чаралары жөнүндө айтып берет.

Тескери оюн

Алдын ала даярдыктан өткөн команда суроого жооп бере баштайт. Алып баруучу суроо берет, андан соң командалар кезек менен жооп беришет. Жардамчылар таблоду ачышат, ал эми жообу төмөнкү таблодо жайгашкан команда оюнду жеңет. Калыстар тобу «тескери» турдун жыйынтыгын чыгарат, ал эми он биринчи класстын окуучулары өздөрүнүн окуу жайынын «студентинин» образын жарнамалайт.

"Чоң оюн"

Ага жеңген команданын эки оюнчусу катышат. Алардын бири бир нече мүнөткө алынып салынат, ал эми экинчиси класста калат. Биринчи оюнчуга 25 секунданын ичинде беш суроо берилет. Андан кийин иш-чаранын фасилитатору катышуучунун берген жоопторуна жана иш-чара учурунда алынган жоопторго комментарий берет.мугалимдерди жана студенттерди суроо үчүн убакыт. Жардамчылар таблодо бардык дал келген жоопторду ачып, калыстар тобу упайларды эсептеп чыгарышат. Андан кийин, экинчи оюнчу чакырылат, ага ошол эле суроолор берилет, оюнчу аларга отуз секунданын ичинде жооп бериши керек. Эгерде экинчи оюнчунун жообу биринчинин жообуна дал келсе, сигнал угулат, сиз дароо башка жооп беришиңиз керек. Андан кийин жардамчылар таблодо бардык матчтарды респонденттердин жооптору менен ачышат. Калыстар тобу жалпы жыйынтыктарды чыгарат, ал эми жогорку класстын окуучулары бул учурда мектеп мугалиминин жамааттык имиджин жарнамалайт.

Оюндун алып баруучусу сөздү калыстар тобуна берет. Сыйлык тапшыруу аземи аяктагандан кийин, командалар аткарган иштери үчүн бири-бирине ыраазычылык билдиришет.

класстагы иштердин түрлөрү
класстагы иштердин түрлөрү

Оюн "Акылдуу жана акылдуу"

Бул оюн 8-класстын окуучуларына арналган. Анын негизги милдети мектеп окуучуларынын табигый, гуманитардык жана математикалык циклдердин предметтерине когнитивдик кызыгуусун жогорулатуу болуп саналат.

Оюндун жүрүшүндө окуучулар илимий дүйнө таанымын калыптандыруу үчүн зарыл болгон нерселердин байланышын аныкташат. Оюн үч этаптан турат. Биринчиден, квалификациялык тур бар. Анын жүрүшүндө студенттер ар кандай предметтер боюнча билимдерин көрсөтө алышат.

Мисалы, химия, биология, физика, тарых, адабият боюнча билимдер. Суроолор бул предметтер боюнча мектеп курстары менен түздөн-түз дал келбей тургандай кылып тандалат. Суроолор предметтик тармактар боюнча бөлүнбөй, аралаш вариантта берилет. Оюн окуучуларга алардын ар тараптуу өнүгүүсүн, чыгармачылыгын көрсөтүүгө мүмкүнчүлүк берет. Ар бир туура жооп үчүн студент орден менен сыйланат.акылдуу жигит. Ар бир класста квалификациялык турлар аяктагандан кийин эң көп упай топтогон беш адам тандалат. Жарым финалга 25 адам өттү.

Жарым финалда көрүүчүлөргө ар кандай темадагы суроолор берилет. Ар бир туура жооп үчүн алар нерддин тартибин беришет. Андан кийин экинчи тандоо турунун жыйынтыгы чыгарылып, анын жыйынтыгы боюнча үч окуучу оюндун финалына чыгат.

Тректин түсүн тандоо үчүн студенттерге тапшырма сунушталат. Суроого биринчи болуп туура жооп берген окуучу бир нече оюн тректеринин бирин тандоо укугун алат. Калган балдар калган тректерди тандашат.

Кызыл килемде эки эле суроо бар, бирок алардын ар бирине туура жооп берүү керек. Сары жолдо баланы үч суроо күтүп турат, бир туура эмес жоопко жол берилет. Жашыл (көк) жолдо балдарга төрт суроо берилет, эки айып упайга уруксат берилет. Студенттерге финал үчүн ар кандай темалар сунушталат, алар алардын бирине токтошот.

Ойноп жаткан трек боюнча ылдамыраак чуркаган оюнчу жеңүүчү болот. Ал «Акылдуу жана зээндүү» оюнунун жеңүүчүсү деп табылып, сыйлык жана диплом алат. Аудитория ошондой эле суроолорго жооп берип, "акылдуулардын ордендерин" алуу укугуна ээ. Бардык 3 раунддун аягында эң көп буйрутма чогулткан көрүүчү эң мыкты теоретик деп табылып, сыйлык жана диплом алат.

Оюнду он биринчи класстын окуучулары өткөрүшөт жана мурунку оюндарда жеңген балдар эксперт катары чыгышат.

Жарым финалдын жыйынтыгы боюнча калыстар тобу 3 финалистти тандайт. Кызыл килемдеОкуучуга эки суроо берилет. Финалдык оюнда жеңишке жетүү үчүн ар бирине туура жооп бериши керек. Болбосо, "акылдуу жигит" кайра теоретикке айланат.

Сары жолдо оюнчу үч суроо күтүп турат, анын бир гана катага укугу бар. Жашыл жолдо студентке 4 суроо берилет, эки "сагынууга" уруксат берилет. Анын жолунан биринчи өткөн студент жеңүүчү болот.

Финалда суроолор төмөнкү багыттар боюнча сунушталат: тарых, адабият, математика.

Корутундуда

Учурда ата мекендик билим берүү мекемелеринде мугалимдер сабактын ар кандай формаларын, ыкмаларын, түрлөрүн колдонушат. Сабактын вариантын тандоодо класстык коллективдин жекече өзгөчөлүктөрү, ар бир мүчөсү, жаш курагы жана физиологиялык өзгөчөлүктөрү эске алынат.

Мисалы, коррекциялык методдордун алкагында окуган психикалык жактан олуттуу кемчиликтери бар балдар менен иштөөдө сабактын айкалыштырылган түрүн колдонуу жакшы болмок.

коррекциялык мектептеги иш-чаралар
коррекциялык мектептеги иш-чаралар

Бул мугалимге мындай окуучулар менен иштөөнүн ар кандай формаларын максималдуу түрдө айкалыштырууга, окуу-тарбия процесси аяктагандан кийин аларга ийгиликтүү социалдашуу мүмкүнчүлүгүн берүүгө мүмкүндүк берет.

Жөндөмдүү жана таланттуу окуучулар үчүн мугалим-насаатчынын колдоосу маанилүү, ошондуктан мындай окуучулар менен иштөөдө мугалим алар үчүн жекече билим берүү траекториясын тандоого максималдуу көңүл бурат.

Сунушталууда: